مقایسه انواع ماسک

در این مقاله به مقایسه انواع ماسک هایی میپردازیم که امروزه جهت پیشگیری از کرونا استفاده میشوند. همانطور که میدانید هم اکنون داغ ترین اخبار دنیا در رابطه با کرونا و راه های پیشگیری آن است، و استفاده از ماسک ‌های مختلف از اصلی ترین راه های پیشگیری از کرونا است؛ مقایسه انواع ماسک و انتخاب ایمن ترین ماسک از بین این همه مدل‌‌های مختلفی که در بازار وجود دارد قطعا کار آسانی نیست، پس برای تشخیص بهترین ماسک در ادامه با ما همراه باشید.

انواع مختلف ماسک های تنفسی

1.فست ماسک

از بهترین برندها و زیباترین طرح های ماسک است که طرفدارهای زیادی دارد. وبه چند مدل طراحی شدند، از جمله: ماسک سه بعدی مدل (fast mask)m3 با 6 لایه ی محافظتی، دارای چهار لایه ملت بلون واقعی است، که یک ماسک بسیار با کیفیت و با ویژگی های زیر میباشد: تنفس راحت، صحبت کردن راحت، عدم تماس با دهان، حفاظت کامل و همه جانبه؛ این ماسک در 6رنگ: رنگ سفید با تم آبی، رنگ سفید با تم مشکی، رنگ طوسی فیلی، سفید با تم سبز، مشکی داخل فیلی 6 لایه و رنگ سفید با تم صورتی 5 لایه قابل خرید است. دربین تمام ماسک های موجود در بازار این نوع ماسک به دلیل طراحی ویژه خود، روی صورت بهتر مینشیند.
ماسک فست 6 لایه با رنگ بندی بسیار متنوع و گسترده دارای 3لایه ملت بلون +2لایه اسپان باند؛ که دارای نشان سیب سلامت و تاییدیه های پزشکی میباشد، که یکی از ماسک های حرفه ای در نوع خودش به شمار میرود، این ماسک نسبت به ماسک های مشابه خودش در همین زمینه کیفیت بسیار بهتری دارد.تنها تفاوت این ماسک ظاهر زیبای آن نیست، بلکه لایه های حرفه ای تر باعث شده این محصول بیشتر مورد توجه قرار بگیرد
یکی از دلایلی که فست ماسک طرفداران زیادی دارد کیفیت آن است، چرا که جنس این ماسک از اسپان،ملت بوده و حاوی یک لایه ملت بلون 18گرمی ضد پاشش آب است. ضمن بهبود تنفس، از نشستن بخار یا بازدم بر روی شیشه عینک جلوگیری میکند و با طراحی سه بعدی خود کاملا راه نفوذ ویروس ها را میبند

2.ماسک جراحی(یکبار مصرف)

ماسک جراحی که اغلب متخصصان سلامت در حین عمل جراحی استفاده میکنند محافظ مناسبی برای ذرات معلق عفونی در فضا میباشد. این نوع ماسک به طور عمده توسط متخصصان مراقبت های بهداشتی نیز مورد استفاده قرار میگیرد تا از خود و دیگران در برابر مریضی هایی که توسط ذرات معلق عفونی در هوا شیوع پیدا میکند محافظت کنند.
ماسک های پزشکی یا جراحی جهت پوشاندن دهان وبینی شما در نظر گرفته شده و با موادی طراحی شده اند که میتوانند جلوی پخش ذراتی که با تنفس انسان به بیرون پرتاب میشود را مسدود کنند؛ اما باز هم ممکن است ذرات کوچک بتوانند به ماسک پزشکی نفوذ کنند. براساس تحقیقات به عمل آمده ماسک های فیلتر دار و بدون فیلتر از لحاظ کاربردی بایکدیگر تفاوتی چندانی ندارند به جز اینکه در ماسک های فیلتر دار نفس کشیدن راحت تر میباشد.

3.ماسک(N95)

در مقایسه انواع ماسک  ها میتوان گفت ماسک N95 از توانایی بالایی در جلوگیری از انتقال بیماری هایی از قبیل آنفولانزا، آبله مرغان، سرخک و سندرومهای شدید تنفسی برخوردار است. استفاده راحت، فیکس شدن کامل روی صورت دوتا دیگر از ویژگی های مهم این ماسک است. باید توجه داشته باشید که ماسک N95 برای دو منظور مختلف طراحی شده است: استفاده در صنعت و استفاده در امور پزشکی به همین دلیل در هنگام خرید به کاربرد آن توجه داشته باشید.
عمر مفید این نوع ماسک حدودا 8ساعت است اما در صورت مشکل در تنفس، خراب شدن، کثیف شدن یا مرطوب شدن بهتر است با ماسک نو تعویض شود.

انواع مختلف ماسک های تنفسی

4.ماسک های FFP

ماسک هایی که با استاندارد اروپایی EN149:2001 طبقه بندی شده اند. و به سه درجه تقسیم بندی شده اند؛
ماسک فیلتردار FFP3 با فیلتراسیون 99درصد که مناسب برای ذرات کوچکتر از 2میکرون است،
ماسک فیلتردارFFP2 با فیلتراسیون 94درصد که مناسب برای ذرات 2 تا 5 میکرون است،
ماسک فیلتردارFFP1با فیلتراسیون 80درصد که مناسب برای ذرات بزرگتر از 5میکرون است.

5.ماسک صورت فیلتردار

یکی دیگر از ماسک های تنفسی است که درقسمت پایین یا در کناره ها دارای یک یا دو فیلتر پیشرفته میباشد که امکان تصفیه هوا و جذب مواد آلاینده را برای مصرف کننده فراهم میکند.در وقت خرید ماسک فیلتر دار حتما به تاریخ انقضا ماسک دقت کنید تا مشکلی در هنگام خرید نداشته باشید.

6.ماسک های پارچه ای

Supratik guha استاد مهندسی مولکولی در دانشگاه شیکاگو میگوید: بستگی به فشردگی بافت پارچه دارد که باید به آن دقت شود؛ برای برسی پارچه آن را جلوی نور بگیرید، اگر به راحتی میتونید خطوط الیاف پارچه را ببینید پس ماسکی که با این پارچه درست شود نمیتواند فیلتر خوبی باشد. محققان میگویند پارچه های صدرصد کتان به خاطر ساختار سه بعدی که دارد میتواند موانع بیشتری بر سر راه ذرات معلق ایجاد کند چراکه بافت محکم و فشرده ای دارد.

دانستنیهایی درباره ماسک های پارچه ای

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها با مقایسه انواع ماسک های پارچه ای توصیه میکند در مکانهای عمومی که حفظ فاصله اجتماعی ممکن نیست مثل فروشگاه ها و داروخانه ها بهتر است از ماسک پارچه ای استفاده نشود.

ماسک پارچه ای باید چه ویژگیهای داشته باشد؟

به طرفین صورت بچسبد و راحت باشد
با بند هایی به پشت گوش محکم شود
چندلایه پارچه داشته باشد
تنفس با آن راحت باشد
بتوانید آن را بشویید بدون اینکه تغیر شکل دهد
که همه این ویژگی ها در فست ماسک جمع شده و همین نیز دلیل محبوبیت این برند میباشد.

نکات مربوط به استفاده از ماسک

از لمس کردن ماسک در هنگام استفاده خودداری کنید. در صورتی که دستتان با ماسک تماس داشت، دستان خود را ضد عفونی کنیدویا با آب صابون بشویید.
اگر با دست آلوده قسمت داخلی ماسک را لمس کردید از قراردادن آن روی صورت بپرهیزید.
به محض اینکه ماسک مرطوب و کثیف شد آن را دور بیندازید و ماسک جدیدی بزنید.
محققین بعد از مقایسه انواع ماسک ها و شناسایی عمر مفید آنها توصیه میکنند ماسک های سری N و FFP و ماسک فست کودک را بعد از 8 ساعت بیرون بیندازید زیرا زمان استفاده محدودی دارند.

نکات مربوط به استفاده از ماسک
نحوه استفاده صحیح از ماسک

1. قبل از استفاده و لمس کردن ماسک یا صورت، دست های خود را با آب و صابون به مدت 20 ثانیه بشویید ویا با ضدعفونی کننده تمیز کنید.
2. ماسک را جوری روی صورت قرار دهید که بینی، دهان و چانه شما را در بر بگیرد. برای کودکان بالای 2 سال که توانایی زدن و فیکس کردن ماسک را ندارند، خودتان ماسک سه بعدی کودک بزنید.
3. سیم فلزی بالای ماسک را روی بینی فشار دهید تا کاملا به صورت بچسبد.
4. در وقت دراوردن ماسک از قسمت کش هایی که به پشت گوش میافتد بگیرید و به خود ماسک دست نزنید.

چه زمان از ماسک استفاده کنیم؟

در صورتی که احتمال تماس با فرد آلوده به کرونا داشته اید و یا ازچنین شخصی مراقبت میکنید، ماسک بزنید.همچنین در صورت داشتن علائمی چون تب، سرفه و تنگی نفس حتما از ماسک استفاده کنید. جهت اثربخشی بیشتر ماسک ها، بعد از مقایسه انواع ماسک ها و انتخاب بهترین ماسک آنها را خریداری نمایید و پس از استفاده، آن را در کیسه نایلونی قرار داده و در سطل دردار بیندازید.

از کجا ماسک بخریم؟

شما میتوانید ماسک مورد نظرتان را از داروخانه شهرتان و یا به صورت اینترنتی تهیه کنید اما نکته ای که مهم است این است که ماسکی را برای خرید انتخاب کنید که در مقایسه انواع ماسک ها رتبه بهتری کسب کرده است و مصرف کننده از آن راضی است.