ماسک N95

اگرچه واکسیناسیون کووید در حال حاضر در سراسر کشور (و در سراسر جهان) انجام می شود، مقامات می گویند که هنوز نباید ماسک های خود را بردارید و همچنان باید از ماسک های موثر مثل ماسک سه بعدی استفاده کنید. به خصوص اگر در مکان های شلوغ هستید یا قصد سفر دارید. حتی اگر واکسن زده باشید، کارشناسان پزشکی به ترویج پوشیدن ماسک به عنوان روشی موثر برای جلوگیری از شیوع کووید-19 ، نوع دلتا، نوع جدید Omicron و سایر ویروس‌های بالقوه مضر موجود در هوا را توصیه میکنند. در حالی که تعدادی گزینه ماسک صورت خوب در بازار موجود است، اما به گفته محققان ، موثرترین ماسک صورت همچنان ماسک N95 است.

گاهی اوقات به عنوان ماسک‌های تنفسی N95 این ماسک‌ها را نباید با ماسک‌های KN95 ماسک N95 که نامی مشابه دارند، اشتباه گرفت، اما استانداردهای کاملاً متفاوتی دارند. زمانی که برای مشاغل ساختمانی، پزشکی یا آزمایشگاهی توصیه شده بود، بهترین ماسک‌ N95 اکنون در دسترس عموم قرار گرفته‌اند و تعدادی از شرکت‌ها به تولید و فروش ماسک‌ N95 برای فروش آنلاین می‌پردازند.

N95 در مقابل ماسک KN95: شباهت ها و تفاوت ها

هم ماسک N95 و هم ماسک KN95 از چندین لایه مواد مصنوعی (معمولا یک پلیمر پلاستیکی پلی پروپیلن) ساخته شده اند و برای پوشیدن روی دهان و بینی طراحی شده اند. بندهای پشت گوش به نگه داشتن ماسک در جای خود کمک می کنند. هر دو ماسک باید فیلتر شده و 95 درصد ذرات ریز 0.3 میکرونی موجود در هوا را جذب کنند (از این رو در نام ها “95” وجود دارد). ماسک‌ N95 در برابر ذرات به اندازه 0.3 میکرون محافظت می‌کنند و در حالی که اندازه خود کروناویروس حدود 0.1 میکرون است، معمولاً به چیز بزرگ‌تری متصل می‌شود، مانند قطراتی که توسط فعالیت‌های روزمره مانند تنفس و صحبت کردن ایجاد می‌شوند.

به گفته کلی، برای ارائه تجهیزات محافظ شخصی به کارگران خط مقدم در ایالت مورد استفاده قرار گرفت ، گواهی ماسک‌ KN95 شامل الزامی برای “تست تناسب” است که هوای داخل و خارج ماسک را آزمایش می‌کند. و همچنین نحوه قرار گرفتن ماسک در اطراف صورت شما. به طوری که مثل ماسک فست 6 لایه همه صورت شما را بپوشاند. ماسک N95 این الزامات را ندارند تا استاندارد خود را برآورده کنند.

N95 در مقابل ماسک KN95: شباهت ها و تفاوت ها

ماسک N95 در برابر چه چیزی از ما محافظت می کند؟

بر اساس گزارشی به نقل از مرکز ملی اطلاعات بیوتکنولوژیماسک‌های تنفسی N95ماسک مؤسسه ملی بهداشت ، دو مزیت اصلی نسبت به پوشش‌های پارچه‌ای ساده یا ماسک‌های جراحی دارند. ابتدا، این گزارش نشان داد که ماسک‌ N95 بیش از 95 درصد در فیلتر کردن ذرات 0.3 میکرومتری کارآمد هستند – ذراتی که حتی کوچک‌تر از قطراتی هستند که هنگام صحبت کردن، سرفه کردن یا عطسه کردن ایجاد می‌شوند – آنها را راهی مؤثر برای فیلتر کردن میکروب‌ها و باکتری‌ها می‌کند. این مطالعه همچنین نشان داد که ماسک‌ N95 اغلب روی صورت و اطراف گردن بهتر قرار می‌گیرند و اطمینان می‌دهند که قطرات و ذرات از اطراف ماسک نشت نمی‌کنند. این گزارش می‌گوید: «حتی اگر فیلتر N95 غیرضروری باشد»، «N95 fit مزایایی نسبت به ماسک‌های جراحی شل با از بین بردن نشت اطراف ماسک دارد

توجه: FDA می گوید ماسک N95 برای استفاده توسط کودکان یا افرادی که موهای صورت قابل توجهی دارند طراحی نشده است. یکی از مزایای اصلی ماسک N95 توانایی آن برای محکم کردن مهر و موم در اطراف صورت است. FDA می گوید صورت کودک یا صورت با ریش اجازه نمی دهد ماسک همان محافظت را ارائه دهد . کودکان باید از ماسک های مخصوص خود یعنی ماسک سه بعدی کودک استفاده کنند.

آیا ماسک N95 قابل استفاده مجدد هستند؟

ماسک های N95ماسک N95 قابلیت استفاده مجدد و چند باره را ندارند. در کمال تعجب و ناامیدی، برخی از مردم می‌گویند که روزها یک هفته تنها یک ماسک می‌پوشند. این نه تنها احمقانه است، بلکه بسیار خطرناک است، به خصوص اگر ماسک آنها توسط یکی از دستگاه های جدیدتر ضد عفونی پاک نشده باشند.. برخلاف پوشش‌های پارچه‌ای که می‌توان آن‌ها را با ماشین شستشو داد و ده‌ها بار استفاده کرد، بهترین ماسک‌ N95 تنها زمانی مؤثر هستند که یک یا دو بار استفاده شوند. شما باید بلافاصله پس از استفاده ماسک ها را دور بریزید. آنها برای شستن و استفاده مجدد قرار ندارند.

نحوه تشخیص ماسک جعلی N95 در مقابل ماسک واقعی N95

اقدامات پیشگیرانه ای وجود دارد که می توانید برای تشخیص تقلبی بودن ماسک هایی که می خرید انجام دهید. 

مهر تأیید NIOSH روی صورت ماسک وجود ندارد یا اشتباه نوشته شده است.

این ماسک به جای هدبند دارای حلقه های گوش است (برای چسباندن محکم تر از هدبند استفاده می شود).

شماره تاییدیه TC روی صورت ماسک یا هدبند درج نشده است.

این شرکت ادعای تاییدیه استفاده توسط کودکان را دارد.

وجود افزونه های تزئینی وجود دارد.

شماره لات تولیدی روی صورت ماسک قابل مشاهده نیست.

نحوه تشخیص ماسک جعلی N95 در مقابل ماسک واقعی N95

ماسک N95 را از کجا بخریم

تعدادی از شرکت ها هم ماسک N95 و هم ماسک های KN95 را به صورت آنلاین در دسترس قرار داده اند. این ماسک‌ها علاوه بر مسدود کردن 95 درصد ذرات کوچک، به خنثی کردن میکروب‌ها و ویروس‌های روی سطح نیز کمک می‌کنند تا از قرار گرفتن در معرض احتمالی در جریان هوا و ریه‌ها جلوگیری کنند. طبق توصیه FDA، پوشیدن ماسک‌ها راحت است و می‌توان آن‌ها را طوری تنظیم کرد که در برابر صورت شما مناسب باشد

تعداد معدودی از شرکت‌ها نیز پیشنهادات خود را به ماسک‌های KN95 اختصاص داده‌اند. از جمله: محصولات مراقبت شخصی و لوازم. این سایت می‌گوید ماسک‌های تنفسی KN95 از پنج لایه فیلتر ساخته شده‌اند و از یک فیلتر مکانیکی برای مسدود کردن 95 درصد ذرات مضر موجود در هوا از بینی و دهان استفاده می‌کنند. گیره بینی به ایجاد مهر و موم محکم در اطراف صورت شما کمک می کند

مردم می توانند ماسک N95 بخرند؟

شرکت‌هایی مانند N95 Mask ماسک‌های N95 را در دسترس عموم قرار می‌دهند، اما این سوال باقی می‌ماند: با داستان بیمارستان‌ها و که به ماسک نیاز دارند، آیا فروش آن‌ها به عموم باعث کاهش موجودی آن‌هایی می‌شود که بیشتر به آن نیاز دارند؟

می‌گوید مشکلات لجستیکی قبلی که زمان تولید ماسک‌ها را مسدود می‌کرد، اکنون برطرف شده است و کارکنان مراقبت‌های بهداشتی توانسته‌اند ماسک‌های مورد نیاز خود را دریافت کنند. «از آنجایی که زنجیره‌های تأمین عادی شده و مؤسسات دیگر با کمبودهای دیده شده در اوایل همه‌گیری مواجه نیستند، ما معتقدیم که منطقی است درصدی از جمعیت عمومی را که قادر به محافظت از خود در سطح بالاتری در تلاش برای کاهش بیشتر شیوع هستند، افزایش دهیم. کووید 19،» بسیاری از شرکت ها هزاران ماسک را از جیب خود به بیمارستان‌های سراسر کشور اهدا کرده اند.

، با این حال، شرکت‌هایی که ماسک‌ N95 را در مقادیر زیاد تولید می‌کنند، افزایش یافته است و به طور موثر تضمین می‌کند که کسانی که به ماسک نیاز دارند – و می‌خواهند – می‌توانند آن را دریافت کنند. «شکی نیست که کارکنان مراقبت‌های بهداشتی باید اولویت شماره یک برای تحویل ماسک N95 باشند. [اما] همه چیز در حال بهبود است، و من معتقد نیستم که نیازی به این اقدام شدید وجود داشته باشد، زیرا تعداد زیادی محصول N95 در حال حاضر موجود است یا در ماه‌های آینده [در دسترس خواهد بود]

چگونه بهترین استفاده را از ماسک داشته باشیم

کارایی ماسک تا حد زیادی به عواملی مانند تناسب روی صورت شما بستگی دارد، بنابراین مهم است که وقتی ماسک خود را می‌زنید، آن را  به درستی بزنید. برای کودکان هم باید از ماسک فست کودک استفاده کرد تا به درستی روی صورتشان بنشیند.

می می‌توانید یک ماسک جراحی بپوشید و یک ماسک پارچه‌ای روی آن بگذارید. کاری که ماسک پارچه ای انجام می دهد این است که تناسب را بهبود می بخشد – بهتر در اطراف دهان شما قرار می گیرد و از ایجاد شکاف جلوگیری می کند. این مشکل در بسیاری از ماسک های جراحی است – شما فیلتر را انجام می دهید، اماباز ممکن است نواقصی باشد.

در حالی که می توانید ماسک را با ماسک پارچه ای و ماسک جراحی دو برابر کنید تا لایه های محافظ بیشتری اضافه کنید و به تناسب می گوید هرگز دو ماسک عمل پزشکی را ترکیب نکنید – زیرا ماسک های پزشکی طوری طراحی نشده‌اند که به‌طور محکم روی هم قرار بگیرند، بنابراین دوبرابر کردن ماسک‌های جراحی به بهبود تناسب کمکی نمی‌کند.