ماسک تنفسی چیست؟

ماسک‌ تنفسی همراه با سایر اقدامات پیشگیرانه، مانند واکسن زدن، شستن مکرر دست‌ها و فاصله‌گذاری فیزیکی، می‌توانند به کاهش سرعت انتشار ویروسی که باعث COVID-19 می‌شود، کمک کند. اما اینکه ماسک تنفسی چیست موضوعی است که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها استفاده از ماسک های استاندارد مثل ماسک سه بعدی را برای عموم مردم توصیه می کند. اگر به طور کامل واکسینه شده‌اید و در منطقه‌ای هستید که تعداد موارد جدید کووید-19 زیاد است، CDC توصیه می‌کند در فضای باز در مناطق شلوغ یا زمانی که در تماس نزدیک با افراد واکسینه نشده هستید، از ماسک استفاده کنید. افرادی که به طور کامل واکسینه نشده اند باید در داخل و خارج از منزل که در آن خطر انتقال COVID-19 زیاد است، مانند رویدادهای شلوغ یا اجتماعات بزرگ، از ماسک صورت استفاده کنند

می گوید که ماسک های جراحی N95 باید برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی رزرو شود. ماسک‌های تنفسی مانند KN95 و N95 غیرجراحی می‌توانند در صورت در دسترس بودن برای عموم مورد استفاده قرار گیرند.

انواع مختلف ماسک تنفسی چیست و چگونه کار می کنند؟

ماسک تنفسی پزشکی

ماسک تنفسی چیست؟ ماسک تنفسی پزشکی که ماسک های جراحی نیز نامیده می شوند، این ماسک های یکبار مصرف شل هستند. آنها برای محافظت از پوشنده در برابر تماس با قطرات و اسپری هایی که ممکن است حاوی میکروب هستند، محافظت کنند. یک ماسک پزشکی همچنین ذرات بزرگ موجود در هوا را در هنگام تنفس فرد از آن فیلتر می کند.

برای اینکه ماسک‌های تنفسی پزشکی شل شوند، حلقه‌های گوش را در جایی که به ماسک می‌چسبند گره بزنید.

استفاده از ماسک  تنفسی پزشکی باعث افزایش سطح دی اکسید کربن در هوایی که تنفس می کنید نمی شود.

ماسک های تنفسی K95

ماسک K95 ماسک تنفسی چیست؟ نوعی ماسک تنفسی است که از استانداردهای بین المللی خاصی برخوردار است. این ماسک محافظت بیشتری نسبت به ماسک پزشکی ارائه می دهد زیرا ذرات بزرگ و کوچک را در هنگام استنشاق فرد از بین می برد. با این حال، هنگام خرید K95 محتاط باشید، زیرا بسیاری از ماسک‌های تقلبی فروخته می‌شوند که شرایط کیفی را برآورده نمی‌کنند.

ماسک تنفسی N95

ماسک N95 ماسک تنفسی چیست؟ نوعی ماسک تنفسی است که مطابق با استانداردها است. این ماسک محافظت بیشتری نسبت به ماسک پزشکی ارائه می دهد زیرا ذرات بزرگ و کوچک را در هنگام استنشاق فرد از بین می برد. N95 های غیرجراحی می توانند توسط عموم مردم در صورت در دسترس بودن منابع مورد استفاده قرار گیرند.

CDC گفته است که ماسک های جراحی N95 باید برای ارائه دهندگان مراقبت های پزشکی رزرو شود. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید قبل از استفاده از ماسک جراحی N95 آموزش ببینند و آزمایش استاندارد ها را پشت سر بگذارند. مانند ماسک های جراحی، ماسک های N95 یکبار مصرف در نظر گرفته شده اند. با این حال، محققان در حال آزمایش راه هایی برای ضدعفونی و استفاده مجدد از آنها هستند.

برخی از ماسک‌های N95 و حتی برخی از ماسک‌های پارچه‌ای دارای دریچه‌هایی هستند که تنفس را آسان‌تر می‌کنند. متأسفانه، این ماسک‌ها هوایی را که فرد استفاده می‌کند فیلتر نمی‌کند. به همین دلیل در بعضی جاها استفاده از آن ممنوع شده اند.

انواع مختلف ماسک تنفسی چیست و چگونه کار می کنند؟

ماسک های تنفسی پارچه ای

یک ماسک تنفسی پارچه ای برای به دام انداختن قطرات تنفسی در نظر گرفته شده است که هنگام صحبت کردن، سرفه یا عطسه کاربر منتشر می شود. همچنین به عنوان یک مانع برای محافظت از پوشنده در برابر استنشاق قطرات منتشر شده توسط دیگران عمل می کند.

موثرترین ماسک های تنفسی پارچه ای از چندین لایه پارچه محکم بافته شده مانند پنبه ساخته می شوند. یک ماسک با لایه ها مانع از عبور قطرات بیشتر از ماسک شما یا فرار از آن می شود.

استفاده از ماسک باعث افزایش سطح دی اکسید کربن در هوایی که تنفس می کنید نمی شود.

اگر ماسک تنفسی پارچه ایی می پوشید، مطمئن شوید که حداقل دو لایه پارچه داشته باشد.

چگونه از ماسک خود بیشترین بهره را ببرید

تا اینجا به توضیح ماسک تنفسی چیست پرداختیم. کارایی ماسک‌ های تنفسی مثل ماسک فست 6 لایه را می‌توان با اطمینان از اینکه ماسک‌ها به خوبی بر روی خطوط صورت شما قرار می‌گیرند بهبود بخشید تا از نشت هوا در اطراف لبه‌های ماسک جلوگیری شود.

ماسک‌ها باید روی بینی، دهان و چانه محکم شوند، بدون هیچ شکافی. هنگام بازدم باید هوای گرم را از جلوی ماسک احساس کنید. نباید هوا را از زیر لبه های ماسک احساس کنید.

ماسک هایی را انتخاب کنید که دارای نوارهای بینی خم شونده هستند، زیرا از نشت هوا از بالای ماسک جلوگیری می کند.

ماسک هایی با چندین لایه محافظت بیشتری را ارائه می دهند. برخی افراد ترجیح می دهند از ماسک پزشکی زیر ماسک پارچه ای خود استفاده کنند. در این صورت ماسک پارچه ای باید لبه های ماسک طبی را به صورت فشار دهد. اگر لایه‌ها تنفس شما را سخت می‌کنند یا دید شما را مسدود می‌کنند، اضافه نکنید. و از ماسک دیگری با K95 یا N95 استفاده نکنید

ماسک فست کودک باید به طور خاص برای کودکان ساخته شود تا به درستی جا بیفتد. مطمئن شوید که به خوبی روی بینی، دهان و چانه قرار می گیرد.

استفاده صحیح، نگهداری و تمیز کردن ماسک ها نیز بر میزان محافظت آنها از شما تأثیر می گذارد. برای گذاشتن و برداشتن ماسک مراحل زیر را دنبال کنید:

قبل و بعد از گذاشتن ماسک دست های خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.

ماسک خود را روی دهان و بینی و چانه خود قرار دهید.

آن را پشت سر خود ببندید یا از حلقه های گوش استفاده کنید. مطمئن شوید که به صورت شما چسبیده است.

هنگام استفاده ماسک خود را لمس نکنید.

اگر به طور تصادفی ماسک خود را لمس کردید، دستان خود را بشویید یا ضدعفونی کنید.

اگر ماسک شما خیس یا کثیف شد، ماسک تمیز بردارید. ماسک استفاده شده را در کیسه ای قرار دهید تا بتوانید از شر آن خلاص شوید یا آن را بشویید.

ماسک را با بازکردن آن یا برداشتن حلقه های گوش بدون دست زدن به جلوی ماسک یا صورت خود بردارید. گوشه های بیرونی را به هم تا بزنید.

بلافاصله پس از برداشتن ماسک دست های خود را بشویید.

ماسک های پارچه ای را به طور مرتب در ماشین لباسشویی یا با دست بشویید. (آنها را می توان همراه با لباس های دیگر شست.) آنها را در خشک کن خشک کنید یا بیرون در آفتاب آویزان کنید.

ماسک های یکبار مصرف را بعد از یک بار استفاده دور بیندازید.

 این اقدامات احتیاطی را فراموش نکنید

برای افرادی که مشکل تنفسی دارند یا بیهوش هستند و یا قادر به برداشتن ماسک بدون کمک نیستند، ماسک نزنید.

برای کودکان زیر 2 سال ماسک نزنید. و از سنین بالاتر هم از ماسک سه بعدی کودک استفاده کنید.

از ماسک به عنوان جایگزینی برای فاصله گذاری فیزیکی استفاده نکنید.

چگونه از ماسک خود بیشترین بهره را ببرید

سپر صورت چطور؟

استفاده از محافظ های صورت را به جای ماسک توصیه نمی کند زیرا مشخص نیست که سپرهای محافظتی چقدر موثر هستند . با این حال، پوشیدن ماسک صورت ممکن است در هر شرایطی امکان پذیر نباشد. اگر مجبورید به جای ماسک از محافظ صورت استفاده کنید، ماسکی را انتخاب کنید که اطراف صورت شما بپیچد و تا زیر چانه شما کشیده شود.

آیا پس از واکسینه شدن کامل همچنان نیاز به استفاده از ماسک دارید؟

پس از زدن واکسن کرونا و واکسینه شدن کامل، می توانید با خیال راحت تر به انجام فعالیت هایی که ممکن است به دلیل بیماری همه گیر قادر به انجام آن نبوده باشید، بازگردید. با این حال، اگر در منطقه‌ای هستید که تعداد موارد جدید COVID-19 زیاد است، توصیه می‌کند از ماسک در داخل خانه و در فضای باز در مناطق شلوغ یا زمانی که در تماس نزدیک با افراد واکسینه نشده هستید استفاده کنید. در کشور همه افراد در هواپیما، اتوبوس، قطار و سایر اشکال حمل و نقل عمومی نیز باید از ماسک استفاده کنند.

در این مقاله به توضیح ماسک تنفسی چیست پرداخته ایم. و انواع ماسک تنفسی را نام برده و به توضیح و بررسی مزایا و معایب آن پرداخته ایم.