لایه اسپان باند در ماسک

اکنون اضافه کردن لایه سوم به ماسک ها به نام لایه اسپان باند در ماسک برای جلوگیری از انتشار COVID-19 توصیه می شود. پارچه پلی پروپیلن نبافته ماده انتخابی برای این لایه سوم است، اما بسیاری از مردم ممکن است ندانند این ماده چیست یا از کجا آن را تهیه کنند.

با توجه به اینکه برخی از ماسک‌ها در خانه و توسط شرکت‌های پوشاک محلی ساخته می‌شوند، در اینجا لازم است چند نکته را بدانید:

هر مطالعه‌ای که لایه‌بندی را بررسی کرده است نشان می‌دهد که استفاده از لایه‌های اضافی در ماسک‌های صورت مثل ماسک سه بعدی ، فیلتراسیون را بهبود می‌بخشد، اما برخی از پارچه‌ها فیلتراسیون بیشتری نسبت به بقیه دارند. ما از توصیه بهداشت عمومی حمایت می کنیم و به طور خاص استفاده از پلی پروپیلن “spunbond” صنعتی را به عنوان لایه میانی در ماسک های پارچه ای قابل شستشو توصیه می کنیم.

لایه اسپان باند در ماسک که برای صنایع پوشاک و مبلمان ساخته شده است، جنسی مانند پارچه دارد، قابل شستشو است و عرضه لایه اسپان باند در ماسک درجه پزشکی را از ساخت تجهیزات رسمی محافظ شخصی منحرف نمی کند.

یک ماسک پارچه ای چین دار با درز پایین باز شده و یک مستطیل از لایه اسپان باند در ماسک صنعتی قابل شستشو میباشدکه به عنوان فیلتر درج شده است.

لایه اسپان باند در ماسک چیست؟

مواد سنتی برای پوشاک و مبلمان ساختاری بافته شده یا بافتنی دارند. در مقابل، مواد غیر بافته دارای چینش تصادفی الیاف مانند اسپاگتی در بشقاب هستند. این تصادفی بودن، فیلتراسیون ذرات بالا را قادر می‌سازد و در عین حال قابلیت تنفس بالایی دارد.

انواع مختلفی از پلی پروپیلن نبافته وجود دارد. رایج ترین آنها لایه اسپان باند در ماسک های چند لایه مثل ماسک فست 6 لایه ، مذاب و اسپان لیس هستند.

در برخی از پلی‌پروپیلن‌های لایه اسپان ‌باند در ماسک، الیافی که به‌طور تصادفی جهت‌گیری شده‌اند، به‌صورت الگوی جوش‌های کوچک و نزدیک به هم فشرده و ذوب می‌شوند که به آن پیوندهای نقطه‌ای می‌گویند.

پلی پروپیلن لایه اسپان باند در ماسک سبک با درجه پزشکی، که در لایه های بیرونی ماسک های پزشکی تایید شده سه لایه را شامل می شود، برای مصارف پزشکی طراحی شده است. اما به عنوان یک ماده یکبار مصرف، برای شستشو طراحی نشده است.

لایه اسپان باند در ماسک که قابل شستشو است در صنعت پوشاک و مبلمان هم استفاده می شود. این یکی از چندین متریال است که به عنوان رابط، برای ساختار دادن به کمربندها و یقه ها و اطراف زیپ ها استفاده می شود. همچنین برای آب بندی کف مبل ها و صندلی ها استفاده می شود. این به راحتی از توزیع کنندگان پارچه در دسترس است و در حال حاضر کمبودی ندارد زیرا بخشی از زنجیره تامین تجهیزات حفاظت فردی نیست.

لایه اسپان باند در ماسک چیست؟

موارد توصیه شده

ما استفاده از لایه اسپان باند در ماسک را پیشنهاد می کنیم.

یکپارچه از پلی پروپیلن 68 گرم بر متر (دو اونس در هر یارد مربع). ماسک کاملاً ساختاری است اما به دلیل پنبه بودن راحت است و کاملاً قابل شستشو است.

تولید کنندگان یک لایه و دو لایه اسپان باند در ماسک تولید می کنند. اطلاعات کمی در مورد خواص فیلتراسیون آن منتشر شده است، اما ما پیشنهاد می کنیم از پارچه ای با درجه بندی 68 گرم در متر مربع یا دو لایه از یک پارچه کمتر متراکم استفاده کنید.

لایه اسپان باند در ماسک را می توان به عنوان یک لایه میانی در هنگام ساخت ماسکد های چند لایه مثل ماسک فست کودک ادغام کرد.

از طرف دیگر، می توان یک مستطیل از اسپان باند در ماسک را بین دو لایه بیرونی یک ماسک پارچه ای قرار داد. مواد به راحتی ساییده نمی شوند. پیشنهاد می کنیم در صورت استفاده از دو لایه پلی پروپیلن، مواد را از وسط تا کرده و با یک کوک ساده یا اورلاک به هم بدوزید تا قابل شستشو شود.

پلی پروپیلن را می توان با مواد شوینده گرم تمیز کرد و شست. میتوان آن را با ماسک یا به طور جداگانه شست. برای خشک کردن باید آن را به صورت صاف قرار دهید تا خشک شود یادتان باشد آن را اتو نکنید چرا که پلاستیکی است و ذوب میشود.

دو لایه اسپان باند در ماسک برای ساخت فیلتر قابل شستشو دوخته شده است

موارد توصیه شده

مواد نامناسب در لایه اسپان باند در ماسک

مهم است که بدانیم تمام لایه ها لایه اسپان باند در ماسک  نیستند. بسیاری از برندها ترکیبی از پلی استر یا پلی استرریون هستند. این یک ماده کاملاً متفاوت است. در بازار خرده فروشی، ایم لایه گاهی اوقات به عنوان یک محصول قابل ذوب فروخته می شود. این بدان معنی است که قبل از دوختن در جای خود، از قبل چسبانده شده است تا به قرارگیری دقیق آن کمک کند. این پارچه های از قبل چسبانده شده نباید برای پوشش های صورت استفاده شوند زیرا چسب ممکن است بر فیلتراسیون و تنفس تأثیر بگذارد.

لایه اسپان باند در در مواردی شامل پوشش پلاستیکی هستند که تنفس را دچار مشکل میکنند و نباید استفاده شوند. به عبارتی برخی از ماسک های ساخته شده از پلی پروپیلن اسپان باند دارای سطح پلاستیکی براق هستند: قابلیت تنفس ندارند و نباید استفاده شوند.

پلی پروپیلن مذاب به عنوان لایه میانی بسیاری از ماسک های پزشکی مثل ماسک سه بعدی کودک تایید شده و در ساخت ماسک هایی مانند N95 استفاده می شود: بسیار خوب فیلتر می شود.

به دلیل مشکل تامین و به دلیل غیرقابل شستشو بودن، استفاده از لایه اسپان باند در ماسک را برای ماسک های غیرپزشکی قابل استفاده مجدد توصیه نمی کنیم.

ماسک های غیرپزشکی یکبار مصرف که برای قرار دادن در ماسک های جیبی در نظر گرفته شده است، به صورت تجاری فروخته می شوند و ممکن است حاوی ذوب، لایه اسپان باند در ماسک و اجزای دیگر باشند. نمی توان ترکیب ماسک ها را از روی بسته بندی تعیین کرد. در حال حاضر هیچ استانداردی استفاده چند باره از آنها را تایید نمیکند زیرا آنها طوری طراحی شده اند که پس از هر بار استفاده دور انداخته شوند.

پلی پروپیلن اسپان لیس به طور طبیعی فنری است و برخلاف لایه اسپان باند در ماسک و مذاب، مایعات را جذب می کند. برخی از دستمال های مرطوب به روش اسپان لیس تولید می شوند. با این حال، مواد مورد استفاده اغلب پلی پروپیلن نیست، بلکه بیشتر از ترکیب ویسکوز-پلی استر برای افزایش جذب است. ترکیب مواد مرطوب به وضوح روی بسته بندی مشخص شده است، اما بسیاری از دستمال مرطوب ترکیب فیبر مواد را شامل نمی شود. این مواد برای شستن و استفاده مجدد در نظر گرفته نشده اند. برخی از دستمال‌ها حاوی مواد فعالی هستند که در صورت استنشاق ممکن است مضر باشند. به همه این دلایل، استفاده از دستمال های خشک شده را به عنوان عامل فیلتر کننده ویروس توصیه نمی شود.

ماسک ها پیوسته به طور کامل توسط هزاران سوزن ظریف روی یک غلتک سوراخ می شود. این حفره ها مسیری با مقاومت کم برای جریان هوا بدون الیافی که به داخل شکاف بیرون زده اند، ارائه می دهند. این نوع ماسک ها فیلتر ضعیفی دارند و توصیه نمیشوند. البته به این نکته توجه داشته باشید که ناقص بودن به معنای بی فایده بودن نیست.